arcymario.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i rozwoju osobistym.

Biznes

Czym jest finansowanie faktur?

Czym jest finansowanie faktur?

Wielu przedsiębiorców boryka się z problemami finansowymi, które nie wynikają z ich winy. Jednym z najczęściej występujących są opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów. Sytuacja taka, gdy się przedłuża, może doprowadzić do powstania zatoru płatniczego, co z kolei poważnie przeszkadza w utrzymaniu płynności finansowej firmy.

Jednym z rozwiązań, które pozwalają skutecznie uporać się z zatorami płatniczymi, jest finansowanie faktur. Na czym polega usługa finansowania? Kto może z niej skorzystać i jakie korzyści przynosi? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz poniżej!

Na czym polega finansowanie faktur?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której firma A produkuje i sprzedaje okna. W porównaniu do największych graczy na rynku, firma A jest stosunkowo niewielka, a jej specjalnością jest tworzenie okien na wymiar, w różnych kształtach i technikach – z tego też powodu starannie wybiera kontrahentów. Firma miałaby spore trudności ze znalezieniem nabywców na dedykowane okna, jeżeli klient wycofałby się z transakcji. 

Obecnie firma A zakończyła wykonywanie zleceń dla trzech klientów – dwóch prywatnych inwestorów i jednej firmy (nazwijmy ją firmą X), która zamówiła 150 okien do dużego budynku mającego stać się wizytówką przedsiębiorstwa. Ten ostatni kontrahent wymógł na firmie wystawienie faktury z 90-dniowym terminem płatności. Oznacza to, że firma A jeszcze przez długi czas nie zobaczy wynagrodzenia za wykonaną pracę, a tymczasem zgłasza się kolejny klient ze zleceniem podobnego kalibru.

Z powodu braku wolnych środków, firma A musiałaby zrezygnować z przyjęcia intratnego zlecenia, jednakże decyduje się skorzystać z finansowania faktur i w ten sposób zapewnić sobie płynność finansową. Firma A zgłasza się więc do faktora i wypełnia wniosek online o sfinansowanie faktury wystawionej firmie X. 

Już kilka godzin później faktor wypłaca firmie A pieniądze za zlecenie dla firmy X, dzięki czemu przedsiębiorca może przyjąć nowe zlecenie i zamówić potrzebne materiały do produkcji kolejnych okien.

Kto może skorzystać z finansowania faktur? 

Finansowanie faktur jest usługą przeznaczoną jedynie dla przedsiębiorców, jednak na tym właściwie ograniczenia się kończą. W przeciwieństwie do kredytów, finansowanie faktur nie wymaga udokumentowanej historii kredytowej a pozytywnej decyzji nie warunkuje staż przedsiębiorstwa – z finansowania faktur mogą korzystać nawet przedsiębiorcy będący na początku swojej działalności.

Finansowanie faktur wybierają najczęściej przedsiębiorcy, którzy przejściowo znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Zamiast decydować się na faktoring online, który wymaga podpisania umowy na określoną liczbę miesięcy, firmy mogą skorzystać z jednorazowego finansowania faktur wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.

Jakie korzyści płyną z finansowania faktur?

Najbardziej oczywistym plusem finansowania faktur jest to, że faktorant otrzymuje należne mu pieniądze niemal natychmiast – zazwyczaj nie później niż w następnym dniu roboczym. Zamiast więc oczekiwać na to, aż kontrahent zdecyduje się na spłatę należności, przedsiębiorca może złożyć wniosek o finansowanie faktury i korzystać ze środków niemal natychmiast.

Istotną zaletą finansowania faktur jest też wysoki limit – w trybie ekspresowym (gotówka na koncie w kilka godzin) przedsiębiorcy mogą finansować faktury opiewające na kwotę do 250 000 zł!

Warto pamiętać także o jasnych kosztach – na stronie faktora PragmaGO dostępne są kalkulatory, które w prosty sposób wyliczają koszt usługi finansowania faktur. Wystarczy wpisać kwotę faktury oraz liczbę dni, jakie zostały do momentu upłynięcia terminu płatności.

Udostępnij