Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Czym jest finansowanie faktur?

4 października 2022 finansowanie faktur

Wielu przedsiębiorców boryka się z problemami finansowymi, które nie wynikają z ich winy. Jednym z najczęściej występujących są opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów. Sytuacja taka, gdy się przedłuża, może doprowadzić do powstania zatoru płatniczego, co z kolei poważnie przeszkadza w utrzymaniu płynności finansowej firmy.

Jednym z rozwiązań, które pozwalają skutecznie uporać się z zatorami płatniczymi, jest finansowanie faktur. Na czym polega usługa finansowania? Kto może z niej skorzystać i jakie korzyści przynosi? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz poniżej!

Na czym polega finansowanie faktur?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której firma A produkuje i sprzedaje okna. W porównaniu do największych graczy na rynku, firma A jest stosunkowo niewielka, a jej specjalnością jest tworzenie okien na wymiar, w różnych kształtach i technikach – z tego też powodu starannie wybiera kontrahentów. Firma miałaby spore trudności ze znalezieniem nabywców na dedykowane okna, jeżeli klient wycofałby się z transakcji. 

Obecnie firma A zakończyła wykonywanie zleceń dla trzech klientów – dwóch prywatnych inwestorów i jednej firmy (nazwijmy ją firmą X), która zamówiła 150 okien do dużego budynku mającego stać się wizytówką przedsiębiorstwa. Ten ostatni kontrahent wymógł na firmie wystawienie faktury z 90-dniowym terminem płatności. Oznacza to, że firma A jeszcze przez długi czas nie zobaczy wynagrodzenia za wykonaną pracę, a tymczasem zgłasza się kolejny klient ze zleceniem podobnego kalibru.

Z powodu braku wolnych środków, firma A musiałaby zrezygnować z przyjęcia intratnego zlecenia, jednakże decyduje się skorzystać z finansowania faktur i w ten sposób zapewnić sobie płynność finansową. Firma A zgłasza się więc do faktora i wypełnia wniosek online o sfinansowanie faktury wystawionej firmie X. 

Już kilka godzin później faktor wypłaca firmie A pieniądze za zlecenie dla firmy X, dzięki czemu przedsiębiorca może przyjąć nowe zlecenie i zamówić potrzebne materiały do produkcji kolejnych okien.

Kto może skorzystać z finansowania faktur? 

Finansowanie faktur jest usługą przeznaczoną jedynie dla przedsiębiorców, jednak na tym właściwie ograniczenia się kończą. W przeciwieństwie do kredytów, finansowanie faktur nie wymaga udokumentowanej historii kredytowej a pozytywnej decyzji nie warunkuje staż przedsiębiorstwa – z finansowania faktur mogą korzystać nawet przedsiębiorcy będący na początku swojej działalności.

Finansowanie faktur wybierają najczęściej przedsiębiorcy, którzy przejściowo znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Zamiast decydować się na faktoring online, który wymaga podpisania umowy na określoną liczbę miesięcy, firmy mogą skorzystać z jednorazowego finansowania faktur wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.

Jakie korzyści płyną z finansowania faktur?

Najbardziej oczywistym plusem finansowania faktur jest to, że faktorant otrzymuje należne mu pieniądze niemal natychmiast – zazwyczaj nie później niż w następnym dniu roboczym. Zamiast więc oczekiwać na to, aż kontrahent zdecyduje się na spłatę należności, przedsiębiorca może złożyć wniosek o finansowanie faktury i korzystać ze środków niemal natychmiast.

Istotną zaletą finansowania faktur jest też wysoki limit – w trybie ekspresowym (gotówka na koncie w kilka godzin) przedsiębiorcy mogą finansować faktury opiewające na kwotę do 250 000 zł!

Warto pamiętać także o jasnych kosztach – na stronie faktora PragmaGO dostępne są kalkulatory, które w prosty sposób wyliczają koszt usługi finansowania faktur. Wystarczy wpisać kwotę faktury oraz liczbę dni, jakie zostały do momentu upłynięcia terminu płatności.

Redakcja arcymario.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

finansowanie faktur

Czym jest finansowanie faktur?

4 października 2022

email marketing
pożądany specjalista ds. marketingu

Jesteś zainteresowany reklamą?

pożądany specjalista ds. marketingu