Wiele osób jest przekonanych, że do pracy motywuje wyłącznie wysokie wynagrodzenie. Nie jest to prawda. Według badań są również inne czynniki, które zachęcają do wzmożonego wysiłku w pracy. Jakie są czynniki motywujące do pracy?
Możliwość rozwoju
Nie samymi pieniędzmi człowiek żyje. Dowodem na to są pracownicy, którzy jako czynnik motywujący do pracy uznają możliwość rozwoju.
Ambitni pracownicy chcą się rozwijać. Ważny jest rozwój osobisty, jak i zawodowy. Osoby, które wiedzą jak ma wyglądać ich droga do sukcesu zdają sobie sprawę, że możliwość rozwoju to szansa na awans, a co za tym idzie na ciekawą pracę oraz dobre wynagrodzenie.
Możliwość rozwoju jest dla ludzi ambitnych szansą na nowe wyzwania. To one motywują do większej pracy i bycia bardziej wytrwałym w dążeniu do celu.
Szkolenia
Droga do sukcesu to również możliwość zdobywania nowej wiedzy, doświadczenia i kwalifikacji, które mogą nam pomóc w lepszy sposób wykonywać swoje codzienne obowiązki.
Wiele osób, które mają możliwość uczestniczenia w szkoleniach, sympozjach czy warsztatach bardzo to sobie ceni.
Szef, który wysyła swojego pracownika na szkolenia, daje mu sygnał, że jest dla firmy cenny i wartościowy. Z drugiej strony pracownik, który może się rozwijać czuje, że jego droga zawodowa nie jest jednostajna, a kariera nie stoi w miejscu.
Możliwość uczestniczenia w szkoleniach doceniają przede wszystkim ludzie młodzi i ambitni, którzy chcą, by ich życie zawodowe nadal się rozwijało. Apetyt na awans to również apetyt na zdobywanie wiedzy.
Atmosfera w pracy
W pracy spędzamy większą część dnia. Wiele osób zwraca uwagę na atmosferę, która panuje w firmie. Możliwość przychodzenia do pracy, gdzie panuje przyjemna atmosfera jest bardzo cenna dla wielu osób.
Warto pamiętać, że na atmosferę w miejscu pracy wpływ mają współpracownicy, ale również przełożony oraz właściciel firmy. Osoby, które mają w pracy liderów, a nie kierowników czują się znacznie lepiej i osiągają większe zadowolenie.
Uznanie
Czynniki motywujące do pracy to również uznanie i szacunek, którym pracodawca darzy pracownika. Osoba, która stara się, a nie zostaje doceniona szybko się zniechęca. Czuje się rozczarowana, że jej wysiłki nie zostały dostrzeżone. Po pewnym czasie przestaje się starać.
Osoba, która zostaje pochwalona za swoje wysiłki czuje się dowartościowana. Wie, że jej praca nie poszła na marne, że ktoś ją zauważył. Nie ma osoby, która nie czułaby się zadowolona w takiej sytuacji. Pochwała szefa dodaje skrzydeł i chęci do działania.
Poczucie przynależności
Wszyscy lubimy czuć się częścią grupy. Przyjemnie jest, gdy jesteśmy wśród osób, które są do nas podobne, cenią to co my.
Organizowanie imprez firmowych, na których zespół może się lepiej poznać w warunkach neutralnych to szansa na zacieśnienie więzi. Dzięki takim spotkaniom tworzą się przyjaźnie, a może nawet ustaną animozje, które trafiają się nawet w najlepszych zespołach.
Spotkania firmowe to szansa, by ludzie poznali się w warunkach mniej formalnych. Polubili się, pobawili i zaprzyjaźnili.